השאלה הגדולה: במה להשקיע – נדל"ן מסחרי או למגורים?

Rate this post

בסצינת הבלוקצ'ין, קיימים סטארטאפים רבים מאוד לתחום של הנדל"ן למגורים. יחד עם זאת, יש ביקוש רב מצד משקיעים (פרטיים ומוסדיים) להתרכז בנדל"ן מסחרי, תחום שהופך להיות לוהט ומתגמל מאוד בסצינת הבלוקצ'יין כך מעדכן אלעד עדן.

בנוסף, לנדל"ן מסחרי מספר יתרונות חשובים על פני סקטור של הנדל"ן למגורים. במאמר זה אלעד עדן יסקור אותם בקצרה, על מנת להבין מדוע משקיעים מנוסחים וגם משקיעים שמעוניינים בתשואה יפה מפנים את עיקר תשומת הלב שלהם לתחום.

מדוע נדל"ן מסחרי?

אלעד עדן מציג השקעה בנדל"ן מסחרי
השקעה בנדל"ן מסחרי

השקעה בנדל"ן מסחרי מגלמת מספר יתרונות על פני השקעה בנדל"ן למגורים:

 1. נדל"ן מסחרי מבטיח החזר תשואה והכנסת שכר דירה גבוהה יותר מאשר נדל"ן למגורים.
 2. תקופת השכירות של נדל"ן מסחרי היא תקופת בינונית-ארוכה (בין 4 ל-10 שנים) בהשוואה לחוזי שכירות למגורים שהם על פי רוב קצרים (בין שישה ל-שניים עשר חודשים).
 3. ערכם של נכסים מסחריים עולה עם התקופה ויש פוטנציאל משמעותי לרווחי הון מהעלליה הזו.
 4. השוכרים מתחייבים לקחת על עצמם נושאים רבים כמו למשל תיקונים, התאמה ואף ביטוח. נקודה שחוסכת הוצאות רבות.
 5. מערכת היחסים בין המשכיר לשוכר היא מערכת יחסים מקצועית וחוזה השכירות בין צדדים משוכללים לעסקה מבטיח עמידה מלאה בתנאים.

על פי אלעד עדן, השקעה בדירת מגורים והשכרתה מגלמת מספר אתגרים:

 1. סיכון גבוה – השקעה בדירת מגרים יכולה לסכן את כל ההון המושקע.
 2. פוטנציאל להוצאות משמעותיות – תיקונים של איטום, החלפת מזגן, שיפוץ מקיף. עלולים לגרום לאובדן מלוא ההכנה הפנויה שתתקבל מהדירה אם לא יותר.
 3. אכלוס – או שהדירה מאוכלת במלואה או שהיא ריקה, בינארי.
 4. עלות דמי ניהול.
 5. התשואה אינה צמודה למחיר הדירה ועל פי רוב התשואה נמוכה משמעותית.
 6. בעיות גיאוגרפיות -משקיעים מעוניינים להשקיע בדירת מגורים הקרובה אליהם על מנת שתהיה בטווח העין.

השקעה בנדל"ן מסחרי – אפשרות גיוון וגמישות

משקיעים מתוחכמים שמעוניינים לגוון את הפורטפוליו שלהם מאמצים בחום את אפיק ההשקעה המסחרי כמו למשל מתחמים תעשייתים, קומלפקסים שלמים של מעונות, בתי מלון, ואף משרדים.

ערך הנכס בהקשר הדוק תשואה (NOI)

היתרון הגדול בהשקעה בנדלן מסחרי, היא שהשווי שלו נגזר מהתשואה שהוא צפוי להניב ולכן יש לו השפעה ישירה על הרווחים של המשקיעים. משמע משקיעים בנדלן מסחרי יכולים להסתמך על מגון נכסים ולקבל תשואה מובטחת בעוד שבנדלן למגורים המחיר של הנכס תלוי בגורמי השוק.

גיוון

אלעד עדן מעדכן כי משקיעי נדלן מסחרי אינם מוגבלים לאזור גיאוגרפי יחיד, הם יכולים להשקיע בתל אביב בברלין ובמינכן וזאת על ידי שימוש במנהלי נכסים.

יכולת גבוהה לצפות הכנסות

חישוב הכנסה ותשואה יכול להיות מעט מסובך אבל הוא תמיד יהיה מדויק יותר בהשוואה לדירת מגורים. כאשר לוקחים בחשבון מגוון רחב של משתנים כמו למשל המיקום, גודל, מתקנים סמוכים וכיו"ב. ועל בסיס המשתנים הללו נבנה מודל מתמטי, המשקיע יכול לקבל וודאות גבוהה יותר לצפי של תחזית הרווח שלו.

לסיכום –

השקעה בנדל"ן מסחרי היא האפשרות המועדפות על משקיעי נדל"ם שמוכנים לערוך מחקר ולבדוק אפשרויות מעבר לשכונת המגורים שלהם. מוזמנים ליצור קשר עם אלעד עדן בטוויטר או בפייסבוק

פורסם בקטגוריה כללי, מאמרים כלליים, נדל"ן בישראל, עם התגים , , , , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.